Wydarzenia...
Wydarzenia...
05-07-2008r
Wystawa Artystyczna "O wilku mowa"
5 lipca 2008r. w Przysłupiu k/Cisnej w "Siedlisku Brzeziniak" odbyło się otwarcie wernisażu wystawy artystycznej pt. "O wilku mowa". Zorganizowanie tej wystawy stało się uwieńczeniem całorocznej pracy osób zrzeszonych wokól społecznej inicjatywy Klubu Przyjacioł Dużych Drapieżników, które dały sobie prawo do mówienia o sprawie wilka.
Na wystawie zostały zaprezentowane prace twórców związanych z Bieszczadami i ich przyrodą. Dziękujemy artystom za kreatywną wypowiedź i odwagę, gdyż niełatwy to temat, budzący rozmaite emocje. Prace przygotowywane były przez trzy miesiące pełne refleksji. Okazało się bowiem, iż malowanie wilka niesie z sobą ogromny ładunek emocjonalny. Otóż wielu z artystów zastosowało symolikę w swoich pracach, aby ukazać jak tajemnicze to jest zwierzę, nie oddzielone od przyrody, doskonale w niej się kamuflujące. Zostały podjęte próby wtopienia go w krajobraz, gdyż wiedząc, że żyje wśród nas wciąż jest niewidoczny dla ludzkiego oka. Większości twórców kojarzy się z wolną, dziką naturą, autonomicznością, z życiem w gromadzie i doskonałym współistnieniem z przyrodą.
Pan Andrzej M. obserwator wystawy powiedział, że jego zdaniem ważna jest ta wystawa chociażby ze względu na to, że przyliża ludziom niesłusznie skarykaturowaną postać wilka i uświadamia jego rolę w przyrodzie.
Wspaniałym i urozmaiconym elementem wystawy był spektakl w wykonianiu Koła Młodych Przyrodników "Czarny Bocian" ze szkól podstawowych w Cisnej i Wetlinie. Na potrzebę wernisażu został zaadoptowany tekst dr Wojcecha Śmietany pracownika Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, który od 20 lat zajmuje się badaniami dużych drapieżników w Bieszczadach. Przedstawienie pt. "Wilk w sądzie" miało na celu ukazanie, iż wilk nie zakłóca ekosystemu, wręcz jest niezbędnym jego ogniwem. Młodzi aktorzy w finalnej scenie wzruszająco krzyczeli: uwolnić wilka!! Głos większości był dla sędziego argumentem do oswobodzenia głównego bohatera.
Józef Staszyński przeczytał fragment przejmującego tekstu autorstwa Andrzeja Strumiłło i Tomasza Konarskiego z albumu fotograficznego Tadeusza Budzińskiego pt. "Wilk" (wyd. Bosz), ukazującego niezwykłość tego zwierzęcia.
Agnieszka Słowik-Kwiatkowska inicjatorka, aranżer i reżyser tego wernisażu zaprosiła również Chór Kameralny z Cisnej, w którym sama występuje. Tak więc w to popołudnie zaśpiewaliśmy wspólnie pieśni z pogranicza polsko-ukraińskiego, jak i do słów wiersza Harasymowicza i Okudżawy. Po wernisazu spotkalismy się na tarasie, przy lampce wina. Zasiedliśmy w wiklinowych fotelach i znów "Siedlisko Brzeziniak" spowiły dźwięki gitary i radosny śpiew  przybyłych gości. Pragniemy podziękować niepisanym mecenasom i gospodarzom Państwu Agnieszce i Krzysztofowi Banaszkom za udostępnienie sali na wystawę.
Prace można oglądać przez całe wakacje w "Siedlisku Brzeziniak" w Przysłupiu k/Cisnej. Isnieje możliwość ich zakupu.

(Katarzyna Smolarek)

Galeria2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Copyright © 2011 Siedlisko Brzeziniak - All rights reserved. Realizacja:    BitArtis - Prezentacje multimedialne, Strony www